İsrail ordusunda deprem: Üst düzey isimler istifa etti

İsrail ordusunda Gazze’deki savaşın başından bu yana propaganda savaşının yüzü olan ordu sözcüsü Daniel Hagari dahil çok sayıda üst düzey isim istifa etti.

İsrail televizyonu Kanal 14, istifaların ordu içinde giderek büyüyen anlaşmazlıkların bir yansıması olduğunu aktardı. Hagari ile birlikte ona yakın olan çok sayıda askeri yetkilinin ordunun kararlarından duydukları memnuniyetsizlik nedeniyle görevden ayrılma kararı aldığı belirtildi.

İstifa eden askerler arasında ordunun uluslararası sözcüsü Richard Hecht de yer alıyor. Kanal 14, kaç kişinin istifa ettiğinin net olarak bilinmediğini ve bu durumun “alışılmadık” olduğunu duyurdu.

NETANYAHU’NUN REFAH EMRİ KRİZ ÇIKARDI

Haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’deki Refah bölgesine kara harekatı başlatma emrinin ordu içinde ciddi anlaşmazlıklara yol açtığı da kaydedildi.

Netanyahu ile İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi arasındaki gerilim bir süredir gündemde. Netanyahu’nun Gazze savaşında yeni adımlar atılmasından yana olduğu, Halevi’nin ise daha temkinli davranılmasını istediği ve operasyon öncesi Refah’ın Mısır’ın koordinasyonuyla tahliyesini önerdiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x